Rezultatele Concursului de Național de Interpretare și Creație Muzicală „Paul Constantinescu”, ediția a XXVI-a

0
75
SECȚIA PIAN:
 
 Premiul I:
– Ioana Cristina Andreescu, cls. a VII-a, C.A. „C.Sylva”- Ploiești;
– Sara Antonia Bărbuță, clasa a X-a, C.A. „Bălașa Doamna”-Târgoviște;
 
 Premiul II:
 -Carina Ene Tănase, cls. a VIII-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
 
 Premiul III:
– Nichifor Mihnea Constantin, cls.a VII-a, C.A. „G.Apostu”- Bacău.
 
SECȚIA VIOARĂ:
 
 Marele Premiu:
 -Sofia Smărăndescu – clasa a-XI-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
 
Premiul I:
– Liam Alexander – clasa a-II-a, S.U.A.
– Amarandei Ștefan – clasa a-IV-a, Școala Gimnazială de Arte „Cuibul cu barză”- București;
– Constantin Ștefan – clasaa-V-a,C.N.A. „D.Lipatti”- București;
– Amarandei Luca – clasa a-X-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
 
Premiul II :
– Cernat Lia – clasa a-II-a, Școala Gimnazială de Arte nr.2 – București;
– Cirap Sasha – clasa a-IV-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
– Dolănescu Ioana – clasa a-VI-a, C.N.M. „G.Enescu”- București;
– Mititelu Mario – clasa a-VIII-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
– Adămăchioae Ștefana – anul I -UNMB.
 
Premiul III :
– Nedelcu Ștefania – clasa a-II-a , C.A. „C.Sylva”- Ploiești;
– Oprițoiu Lara – clasa a-IV-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București;
– Butaru Sofia – clasa a-VII-a, C.N.A. „D.Lipatti”- Pitești;
– Biscăreanu Teodora – clasa a-X-a, C.N.M. „G.Enescu”- București;
 
Premiul special „Paul Constantinescu” pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări de Paul Constantinescu:
– Sofia Smărăndescu – clasa a-XI-a.
 
Premiul pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări românești oferit de Fundația Remember „G.Enescu”:
– Liam Alexander, clasa a-II-a.
 
SECȚIA COMPOZIȚIE:
 
Premiul I:
 – Kaleidoscopum Vitae de Oana Vardianu, Anul II, UNMB.
 
Premiul II ex aequo:
– Tinerețe fără bătrânețe și viață fără de moarte de Dora Gaitanovici, anul III, UNMB;
– Insomniac Dreams de Irina Perneș, anul II, UNMB.
 
Premiul III:
– The Jazzy Fantasy de Toma Verly, master I, UNMB.
 
Premiul Special oferit de Fundația Remember „G.Enescu”pentru cel mai tânăr participant:
– Ștefan Aprodu, cls.a XII-a, Colegiul Național de Arte „D. Lipatti” din București (clasa Magdalena Ursu) și student anul IV cursuri la distanța la Facultatea Dondolo Russo Superior Musikkhogskole, Norvegia.
 
SECȚIA VIOLONCEL:
 
Premiul I:
– Palu Daniel Anton, cls.a III-a, C.N.A. „D. Lipatti”- București;
– Iordachi Ștefan, cls.a VII-a, C.N.M. „G. Enescu” – București;
– Movileanu Andreea Ioan, cls.a XII-a, C.N.A. „D. Lipatti”- București;
– Câmpean Vlad, anul I, UNMB.
 
Premiul II:
– Antim Arnăutu, cls.a II-a, C.N.M. „G. Enescu”- București
– Suma Tiago, cls.a III-a, C.N.M. „G. Enescu”- București
– Achim Carla Ștefania, cls.a IV-a, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”-București.
– Coteanu Julia, cls.a VII-a, Școala Gimnazială de Arte „Iosif Sava”-București.
– Gheboianu Raluca Ioana, cls.a IX-a, C.N.A. „D.Lipatti”- București
– Suciu Paul Cristian, cls.a X-a, C.N.A. „D. Lipatti”- București
– Ioan Tudor, cls.a X-a, C.N.A. „D. Lipatti”- București
– Szenkovics David, cls.a XI-a, C.N.M. „S.Toduță”- Cluj
– Cornițov Daria, anul II, UNMB
 
Premiul III:
– Marin Olivia Maria, cls.a IX-a,C.N.M. „G.Enescu”- București
 
Premiul special „Paul Constantinescu” pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări de Paul Constantinescu:
– Tudor Ioan, cls.a X-a
 
Premiul special oferit de Fundația Remenber „G.Enescu” pentru cea mai bună interpretare a unei lucrări românești:
– Palu Daniel Anton, cls.a III-a
 
SECȚIA CANTO:
 
Elevi:
Marele Premiu:
– Manea Iulia Maria, cls.a XI-a, C.A. „C.Sylva”- Ploiești
 
Premiul I:
– Stoica Ioana Livia, cls.a IX -a, L.A. „Bălașa Doamna” – Târgoviște
 
Premiul II:
– Țurloi Elena Patricia, cls.a IX -a, L.A. „Bălașa Doamna” – Târgoviște
 
Studenți:
Marele Premiu pentru voci feminine:
– Dascălu Miruna Maria, anul IV, UNMB
 
Marele Premiu pentru voci masculine:
– Garabadjii Sergiu, anul IV, Academia de Muzică „Gheorghe Dima” – Cluj
 
Premiul I:
– Vlad Katolina, anul I, UNMB
– Ionescu Andrei Lucian
 
Premiul II:
– Rad Diana, anul I, Academia de Muzică „Gheorghe Dima” – Cluj
– Groza Andres Luis, anul II, Academia de Muzică „Gheorghe Dima” – Cluj
 
Premiul III:
– Iamandi Elena Denisa, anul I, Academia de Muzică „Gheorghe Dima”- Cluj
– Tămaș Amelia Nicoleta, anul IV, Academia de Muzică „Gheorghe Dima”- Cluj
– Damian Mihai, anul II, Academia de Muzică „Gheorghe Dima” – Cluj
 
Premiul special „Paul Constantinescu”:
– Groza Andres Luis
 
Premiul special oferit de Fundația Remenber „G.Enescu” pentru interpretarea unei lucrări românești:
– Dascălu Miruna Maria
 
Premiul special al Centrului de Excelență al UNMB:
– Vlad Katolina și Dascălu Miruna Maria
 
Felicitări tuturor!

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.